niedziela, 14 czerwca 2009

Firma/umowa

Zob. Kodeks Spółek Handlowych

Firma
sp.
partnerskiej jest firmą osobową i powinna zawierać:

  • nazwisko co najmniej jednego partnera
    (nie ma przeszkód prawnych aby wymienić obok nazwiska imię; aby wszyscy wspólnicy wymienili swoje personalia), można podawać nazwiska w liczbie mnogiej; sp. partnerska jest spółką osób fizycznych, dlatego w jej firmie muszą wystąpić oznaczenia wspólników; nazwisko lub nazwiska stanowią korpus lub rdzeń firmy (tj. element konieczny);
  • dwa dodatki obowiązkowe: oznaczenie "i partner" bądź "i partnerzy" albo "sp. partnerska" + określenie wolnego zawodu wykonywanego w spółce, jeżeli sp. tworzą przedstawiciele kilku zawodów, należy określić ich zawody.

Firmy z oznaczeniem "i partner" bądź "i partnerzy" albo "sp. partnerska" oraz skrótu: "sp.p." może używać tylko i wyłącznie sp. partnerska (brak takiej regulacji odnośnie innych spółek). Jeżeli w firmie oznaczeni są wszyscy partnerzy, to nie jest prawidłowe oznaczenie sp. "i partnerzy".

Dopuszczalne jest używanie w obrocie skrótu: "Sp.p.", ale tylko w zakresie określonym w art. 90 § 2 ksh (a więc w obrocie). Oznacza to, że sp. partnerska w czynnościach z organami sądu, organami administracji lub przed Urzędem Patentowym powinna posługiwać się pełną firmą.

Treść um.
sp. partnerskiej, Um. winna zawierać:

  1. określenie wolnego zawodu wykonywanego przez partnerów w ramach sp.;
  2. PKD, który musi wiązać się z wykonywanym wolnym zawodem, gdyż sp. nie można tworzyć w innym celu niż wykonywania wolnego zawodu.
  3. nazwiska i imiona osób, które ponoszą nieograniczoną odp. za zobowiązania sp., w przypadku gdy um. sp. przewiduje, że jeden lub większa liczba partnerów godzi się na ponoszenie odpowiedzialności tak jak wspólnik sp. jawnej;
  4. w przypadku gdy sp. reprezentują tylko niektórzy partnerzy, imiona i nazwiska tych osób;
  5. firmę i siedzibę sp.;
  6. czas trwania sp. jeżeli jest oznaczony;
  7. określenie wkładów wnoszonych przez każdego partnera i ich wartość.

Forma um. sp. = akt notarialny.

Zmiana lub uzupełnienie um. = akt notarialny.

Odstąpienie lub wypowiedzenie, rozwiązanie za zgodą stron = zwykła forma pisemnej.

Z ostrożności procesowej zaleca się, aby rozwiązanie sp. poddać rygorowi aktu notarialnego.

Linki sponsorowane

RADCA PRAWNY
Obsługa prawna firm

tel. 503-300-503
www.matysiak-radcaprawny.pl