niedziela, 14 czerwca 2009

Rozwiązanie

Zob. Kodeks Spółek Handlowych

Przyczyny rozwiązania sp. partnerskiej

Rozwiązanie ≠ ustanie sp. (musi być jeszcze przeprowadzona likwidacja lub postępowanie upadłościowe + wykreślenie z KRS).

Rozwiązanie sp. partnerskiej powodują:

  1. Przyczyny przewidziane w umowie sp.; (np. upływ określonego czasu, określenie terminu, zdarzeń). Um. powinna precyzować, czy nastąpienie przyczyny oznaczonej w umowie pociąga za sobą bezpośrednio (automatycznie) rozwiązanie sp., czy też okoliczność ta powinna być jeszcze stwierdzona uchwałą partnerów. Możliwe jest wskazanie w umowie sp., iż jej rozwiązanie nastąpi w razie podjęcia przez partnerów większością głosów uchwały o rozwiązaniu sp.. Sp. uważa się za przedłużoną na czas nieoznaczony w przypadku gdy pomimo istnienia przyczyn rozwiązania wskazanych w umowie sp. prowadzi swoją działalność za zgodą wszystkich partnerów.
  2. Jednomyślna uchwała wszystkich partnerów; Zgodę powinni wyrazić wszyscy partnerzy, niezależnie od tego, czy sprawy sp. prowadzą sami partnerzy, czy też zarząd. Uchwała ta wymaga formy aktu notarialnego..
  3. Ogłoszenie upadłości sp.; Sp. istnieje do czasu zakończenia postępowania upadłościowego i wykreślenia jej z KRS. Przyczyną rozwiązania nie jest otwarcie postępowania układowego.
  4. Utrata przez wszystkich partnerów prawa do wykonywania wolnego zawodu. Rozwiązanie sp. następuje z chwilą utraty prawa wykonywania zawodu przez ostatnich 2 partnerów. UWAGA!!! gdy w spółce pozostanie 1 partner albo tylko 1 partner ma uprawnienia do wykonywania wolnego zawodu związanego z przedmiotem działalności sp., sp. ulega rozwiązaniu najpóźniej z upływem 1 roku od zaistnienia któregokolwiek z tych zdarzeń). Sp. może ulec rozwiązaniu w okresie krótszym niż 1 rok – na wniosek jedynego partnera pozostałego w spółce lub jej zarządu, w którym wskazano wcześniejszą datę rozwiązania sp..
  5. Prawomocne orzeczenie sądu. Ksh przewiduje 2 takie przypadki.
  • Pierwszy przypadek – odnosi się do spółek mających min. 3 partnerów = wówczas rozwiązanie sp. z ważnych powodów na wniosek któregokolwiek ze wspólników).
  • Drugi przypadek – odnosi się do spółek, w których uczestniczą tylko 2 partnerzy = wówczas przyznanie z ważnych powodów jednemu ze wspólników sp. prawa do przejęcia majątku sp. powodującego rozwiązanie sp. bez przeprowadzania jej likwidacji. Rozwiązanie sp. następuje z chwilą uprawomocnienia się wyroku (który ma charakter konstytutywny i wywiera skutki na przyszłość).

Z powództwem o rozwiązanie sp. może wystąpić każdy z partnerów. Zarząd nie.

Inne okoliczności (będące przyczynami rozwiązania sp. jawnej) nie powodują rozwiązania sp. p.:

  • śmierć partnera,
  • ogłoszenie upadłości partnera,
  • wypowiedzenie um. sp. przez partnera lub wierzyciela partnera,

Śmierć partnera = ze sp. ubywa 1 z jej wspólników.

Spadkobiercom nie przysługuje prawo wstąpienia do sp.p. W umowie sp. można postanowić, że w miejsce zmarłego wstąpią spadkobiercy (wykonujący ten zawód). Jeżeli spadkobierca posiada uprawnienia to wstępuje do sp. z chwilą śmierci partnera, chyba że odrzuci spadek.

Wkład zmarłego przechodzi w drodze dziedziczenia na spadkobiercę i ,,staje się" jego wkładem.

Ogłoszenie upadłości partnera = partner nie jest przedsiębiorcą ale ma zdolność upadłościową.

Wskutek ogłoszenia przez sąd otwarcia upadłości partnera cały jego majątek staje się masą upadłości, w której skład wchodzą także prawa dłużnika (partnera) przysługujące mu z tytułu uczestnictwa w spółce. W związku z tym, prawe te mogą być spieniężone w celu pokrycia długów.

Wypowiedzenie um. sp. przez partnera lub wierzyciela partnera = następuje poprzez złożenie jednostronnego oświadczenia woli osoby uprawnionej (tzw. uprawnienie kształtujące).

Wypowiedzenie dokonane po terminie jest bezskuteczne!!! Jeżeli partner trwa w zamiarze wypowiedzenia sp. powinien ponownie, z zachowaniem terminu zawiadomić partnerów. Wypowiedzenie należy złożyć zgodnie z art. 61 § 3 ksh – na piśmie, pozostałym wspólnikom albo wspólnikowi uprawnionemu do reprezentowania sp.

Linki sponsorowane

RADCA PRAWNY
Obsługa prawna firm

tel. 503-300-503
www.matysiak-radcaprawny.pl