niedziela, 14 czerwca 2009

Partner

Zob. Kodeks Spółek Handlowych

Partnerami w spółce mogą być:

  1. tylko osoby fizyczne (ograniczenie podmiotowe; jedyny przypadek sp. kwalifikowanej podmiotowo w ksh).
  2. uprawnione do wykonywania wolnych zawodów określonych w k.s.h lub w odrębnej ustawie (np. ustawa o diagnostyce laboratoryjnej).
  3. 88 ksh: adwokat, aptekarz, architekt, inżynier budownictwa, biegły rewident, broker ubezpieczeniowy, doradca podatkowy, księgowy, lekarz, lekarz dentysta, lekarz weterynarii, notariusz, pielęgniarka, położna, radca prawny, rzecznik patentowy, rzeczoznawca majątkowy, tłumacza przysięgły oraz od dnia 24.10.2005 roku – makler papierów wartościowych i doradca inwestycyjny.
    Celem art. 88 Ksh nie jest wyliczenie wszystkich zawodów uważanych za wolne, przepis ten decyduje tylko o tym, które wolne zawody mogą być wykonywane w sp. p.
  4. wykonywanie wolnego zawodu w spółce może być uzależnione od spełnienia dodatkowych wymagań przewidzianych w odrębnej ustawie (vide: radcowie, notariusze, adwokaci etc.).
  5. w jednej spółce partnerskiej jej partnerzy mogą wykonywać jeden, dwa lub więcej wolnych zawodów wymienionych powyżej, jeżeli inne przepisy nie stanowią inaczej (np. ustawa o radcach prawnych) oraz partnerzy posiadają uprawnienia do wykonywania tych zawodów.

Wolny zawód = Brak definicji wolnego zawodu w polskim prawie. Jego wykonywanie regulowane jest odrębnymi aktami dot. poszczególnego zawodu, co sprzyja niespójności.

Cechy charakterystyczne: prowadzenie działalności samodzielnie i osobiście; niezależność wykonawcza; działanie na własny rachunek; swoboda wyboru formy działania; wysoka jakość kwalifikacji i kompetencji zawodowych wywodzących się z wymaganego wyższego wykształcenia (z reguły) i dodatkowego przygotowania praktycznego w zawodzie; przedmiot czynności zawodowych o szczególnym charakterze; indywidualny charakter czynności ściśle dopasowanych do konkretnego odbiorcy usługi; szczególna więź osobista pomiędzy wykonawca a odbiorcą świadczenia; ochrona prawna, w szczególności obowiązek zachowania tajemnic zawodowej; szeroka, osobista odpowiedzialność wykonawcy za należycie wykonane świadczenie, nie tylko prawna, lecz i zawodowa; uczestnictwo w strukturach samorządowych.

Linki sponsorowane

RADCA PRAWNY
Obsługa prawna firm

tel. 503-300-503
www.matysiak-radcaprawny.pl