niedziela, 14 czerwca 2009

Reprezentacja

Zob. Kodeks Spółek Handlowych

Prawo do reprezentowania sp. = kompetencja do składania oświadczeń woli i dokonywania czynności prawnych w stosunkach zewnętrznych, dot. wszystkich czynności sądowych i pozasądowych sp., Prawa tego nie można ograniczyć ze skutkiem wobec O3.

Każdy partner ma prawo reprezentować sp. samodzielnie, chyba że um. sp. stanowi inaczej np. reprezentację łączną 2 partnerów albo partnera i prokurenta, przy czym zmiany w przedmiocie reprezentacji powinny być zaznaczone w rejestrze).

Prawa reprezentowania można pozbawić partnera:

  • przez zapis w umowie,
  • na podstawie orzeczenia sądu
  • (w odróżnieniu od innych sp. osobowych) na mocy uchwały!!!!! (bez konieczności zmiany um., bez orzeczenia sądu) tylko z ważnych powodów powziętej większością 3/4 głosów w obecności co najmniej 2/3 ogólnej liczby partnerów (um. sp. może jednak przewidywać surowsze wymogi). Pozbawienie wspólnika reprezentacji w drodze uchwały jest skuteczne z chwilą wpisu do rejestru – w stosunku do O3. Natomiast w stosunkach wewnętrznych - z chwilą dojścia do wiadomości pozbawionego prawa reprezentacji partnera w taki sposób, że można się zapoznać z jej treścią (art. 61 kodeksu cywilnego).

Ważnymi powodami pozbawienia partnera prawa reprezentacji są np.:

  • nadużycie prawa reprezentacji,
  • rażące niedbalstwo przy wykonywaniu reprezentacji,
  • choroba umysłowa,
  • działalność konkurencyjna.

Sama um. sp. może wskazywać ważne powody będące podstawą pozbawienia prawa do reprezentacji.

Cel – natychmiastowe pozbawienie prawa reprezentacji, bez konieczności wytaczania powództwa.

Uchwała podjęta bez ważnych powodów lub jest wadliwa z innych przyczyn = czynność taka jest nieważna. W związku z tym partner pozbawiony prawa reprezentacji może:

  • wytoczyć powództwo o ustalenie z art. 189 kodeksu postępowania cywilnego, że nie istniały przesłanki do pozbawienia go reprezentacji;
  • wystąpić z wnioskiem o zabezpieczenie przez wydanie odpowiedniego postanowienia sądu (art. 730 w zw. z art. 755 k.p.c.).

ZARZĄD:

Um. sp. partnerskiej może przewidywać, że prowadzenie spraw sp. i reprezentowanie sp. powierza się zarządowi. Wówczas nie stosuje się przepisów o reprezentacji przez partnerów. Dla uzyskania przez partnerów ich uprawnień konieczna byłaby zatem zmiana um. sp. w zakresie ustanowienia zarządu.

W skład zarządu mogą być powołani partnerzy, jak i O3, także same O3 z wyłączeniem partnerów (nie obowiązuje tu przepis który mówi, że nie można powierzać prowadzenia spraw sp. O3 z wyłączeniem wspólników). Zdolność osób fizycznych, które mogą być członkami zarządu należy oceniać wg przepisów dotyczących sp. z o.o.

Do zarządu sp. partnerskiej stosuje się odpowiednio przepisy o zarządzie w sp. z o.o., + w drodze analogii przepisy k.c. dot. organów osoby prawnej.

Zarząd jest powoływany i odwoływany = uchwałą partnerów. Partnerzy mogą przewidzieć w umowie, że powołanie i odwołanie członka zarządu następuje większością głosów lub że dokonanie określonych czynności przez zarząd wymaga uprzedniej zgody partnerów.

Uprawnienia partnerów w razie powołania zarządu:

  1. nie zachowują prawa wyrażania zgody w sprawach przekraczających zakres zwykłych czynności sp. z art. 43 ksh;
  2. powoływanie i odwoływanie zarządu, chyba że um. sp. stanowi inaczej
  3. um. sp. może regulować sytuacje, kiedy zarząd jest zobowiązany uzyskać uprzednią zgodę partnerów;
  4. ustanowienie zarządu nie narusza uprawnień informacyjnych partnerów, które nie mogą być wyłączone ani ograniczone.


 

Dyskusyjny jest problem, kto powinien zgłosić sp. partnerskiej do rejestru, gdy jest powołany zarząd. Sołtysiński uważa, że w takim przypadku zgłoszenia powinien dokonać ten organ sp. partnerskiej, gdyż wówczas partnerom nie przysługuje prawo reprezentacji sp., a ponadto członkom zarządu przysługuje prawo reprezentowania sp. zgodnie z art. 97 § 2 w związku z art. 204-205 ksh

Czy zarząd należy traktować jako organ ułomnej osoby prawnej?

  1. Kidyba: ,,wymienione struktury organizacyjne nie osiągają w stosunkach zewnętrznych pozycji organu, a w stosunkach wewnętrznych jest to określona grupa osób realizująca prowadzenie spraw sp. i nadzoru nad jej działalnością";
  2. Sołtysiński: należy przyjąć, że tak, gdyż zarząd sp. partnerskiej prowadzi sprawy i reprezentuje sp., zaś uprawnienia w tym zakresie partnerów są wyłączone; to zaś podkreśla hybrydalny (tj. kapitałowo – osobowy) charakter sp. partnerskiej. W drodze analogii stosujemy art. 38 k.c. Jest to wyjątek od zasady, że tylko osoba prawna może posiadać organ.

Linki sponsorowane

RADCA PRAWNY
Obsługa prawna firm

tel. 503-300-503
www.matysiak-radcaprawny.pl